Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która przypada dokładnie w 50 dni po Zmartwychwstaniu, kończymy obchody okresu wielkanocnego. Przypominamy, że czas Komunii św. wielkanocnej tradycyjnie jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do przyszłej niedzieli. Po każdej Mszy do południa będzie trwała adoracja Najśw. Sakramentu.

Dzisiaj również na Mszy Świętej, o godz. 9.30 – Rocznica Pierwszej Komunii Świętej, którą przeżywamy razem z dziećmi z klas IV.

Nabożeństwo majowe do NMP, o godz. 15.30; Msza św. po południu, o godz. 16.00.

Dzisiaj 3 niedziela miesiąca. Bóg zapłać za ofiary złożone na dzisiejszą tacę na inwestycje w naszym kościele. W minionym tygodniu zostały przeprowadzone prace polegające na ociepleniu specjalną pianką stropu kościoła.

Kalendarz liturgiczny:

Poniedziałek Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła.

Czwartek - Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Piątek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

Sobota – o godz. 10 w Królewskiej Katedrze na Wawelu odbędą się święcenia kapłańskie, które również otrzyma nasz Ks. Diakon Dominik Bucki. Zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu oraz do modlitwy za przyszłego kapłana, który w dniu dzisiejszym rozpoczyna rekolekcje przez święceniami prezbiteratu.

Zbliża się uroczystość Bożego Ciała. 30 maja tradycyjnie ulicami naszej parafii przejdziemy z procesją do czterech ołtarzy. Trasa będzie prowadzić w tym roku od kościoła ulicami:

Ks. Przytockiego, Mostowa, Królewska, Krakowska i Jana Pawła II do kościółka św. Marcina. Zapraszamy na spotkanie organizacyjne we czwartek w dniu 23 maja o godz. 18.30 przedstawicieli ulic, które zostały wyznaczone i są proszone o wykonanie Ołtarzy.

Ołtarz I   - na schodach za pomnikiem JP II: mieszkańcy ul. Ks. Przytockiego i Św. Michała Archanioła

Ołtarz II – przy kapliczce na posesji rodziny Suder (ul. Królewska) - mieszkańcy ulic: Królewska, Mostowa, Kręta i Jabłoniowa

Ołtarz III – przy Zakładzie Fryzjerskim RÓŻA (ul. Jana Pawła II) - mieszkańcy ulic: Jana Pawła II i Lipowa.

Ołtarz IV – przy kościółku św. Marcina - mieszkańcy ulic: Bł. Anieli Salawy, Pogodna, Wrzosowa i Brzeg.

Zapraszamy do wzięcia udziału w parafialnej pielgrzymce do Szczyrzyca, Pasierbca oraz Starego Sącza w sobotę 8 czerwca 2024 r. Koszt wyjazdu to 100 zł. Chętnych prosimy się o zgłaszanie w zakrystii.

W niedzielę 16 czerwca przy naszym Sanktuarium będzie odbywał się kolejny Festyn Parafialny, na który serdecznie zapraszamy wszystkich parafian. Niech to będzie czas budowania prawdziwej wspólnoty parafialnej, radości, uśmiechu. Zachęcamy także do zaangażowania się w to dzieło poprzez upieczenie ciasta, przygotowanie dań, wsparcie finansowe. Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenie się w zakrystii. Już dzisiaj informujemy, że wieczorna Msza niedzielna w tym dniu będzie odprawiana wyjątkowo o godz. 15:00.

Zachęcamy chłopców pierwszokomunijnych do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza, czyli do podjęcia zadań ministranta. Bycie ministrantem to nie tylko służba przy Ołtarzu, ale również wspólne wycieczki, możliwość grania w piłkę nożną na Sali gimnastycznej czy wiele innych atrakcji. Chętnych chłopców prosimy o zgłaszanie się do ks. Dominika.

Zapraszamy wszystkie rodziny z dziećmi do uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej o 11 z specjalnym kazaniem dla dzieci oraz nagrodami.

Bardzo dziękujemy parafianom z ulic: Krakowska, Smyków i Cicha za zebrane ofiary na sprzątanie i dekorację kościoła. Dziękujemy także tym, którzy podjęli się trudu zbierania ofiar na ten cel.

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli”, miesięczników „Mały Gość” i „Staś” dla dzieci, naszej gazetki parafialnej „Archanioł”.

Z naszej wspólnoty w minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Bronisława Szafrańca, śp. Tadeusza Szymańskiego i śp. Franciszkę Stryszowską. Polecajmy ich dusze miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…



Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. [...] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. [...]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem».

Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski
Jasna Góra, 2 maja 2024

rozne-pl-28
956137
Dzisiaj: 5
Wczoraj: 373
Ten miesiąc: 3.848